Yayınlanma:

KARADENİZ BÖLGESİ’NDE İLK SAGEB SERTİFİKASI BULANCAK BELEDİYESİ’NİN

Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar’a teşekkür ederek SAGEP SERTİFİKASI takdim etti.

Sağlık Bakanlığı projesi olarak, Giresun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Giresun’da uygulanan Sağlığı Geliştiren Belediye Projesi (SAGEB) kapsamında ilk Sertifika, proje gereklerini yerine getiren Bulancak Belediyesine takdim edildi.

 

 

Bulancak Belediyesi’nde yapılan proje tanıtım ve sertifika takdim töreniyle, Giresun İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Muhammet Bulut, projeye karşı ilgi ve desteklerinden dolayı Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar’a teşekkür ederek SAGEP SERTİFİKASI takdim etti. Başkan Yakar’da böyle bir projede yer almaktan ve ilk sertifikaya layık görülmekten ayrıca mutluluk duyduğunu ifade ederek, İl Sağlık Müdürü Bulut ve Proje ekibine teşekkürlerini iletti.

 

 

Bulancak Belediyesi Yeni Hizmet Binası Başkanlık makamında gerçekleşen toplantıya; İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Muhammet Bulut, Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ünal Özek, Halk Sağlığı Hizmetleri Bşk. Yrd. Uz. Dr. Bekir Bulut, Birim Sorumlusu Arife Yıldırım ve Birim çalışanları ile Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Türkmen, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İdris Kasap ve basın mensupları katıldılar.

SAĞLIĞI GELİŞTİREN BELEDİYE PROJESİ

Günümüzde bulaşıcı olmayan hastalıkların risk faktörleri arasında olan fiziksel inaktivite yani hareketsizlik önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu nedenle yaşamın her alanında hareketsizlik ile mücadele etmek gerekmektedir. Gündelik hayatın her alanında sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteyi teşvik etmenin ve davranış değişikliğine yönelten müdahalelerde bulunmanın önemi açıktır.

Toplumda fiziksel aktivite düzeyinin arttırılması çok sektörlü bir yaklaşım gerektirmektedir. Bir yandan toplumun bilgi düzeyini ve farkındalığını arttırırken bir yandan da bireylerin düzenli fiziksel aktivite kazanmasını sağlayacak ortamı oluşturmak gerekmektedir.

Bu kapsamda Bakanlık olarak yerel yönetimlerle işbirliği sağlanarak toplumun hareketli hayat konusunda teşvik edilmesi, sağlıklı çevrenin oluşturulması ve bu konuda yapılan ve yapılacak olan iyi uygulamaların desteklenmesi ile toplum sağlığının geliştirilmesi amacıyla “Sağlığı Geliştiren Belediye” platformu uygulanmaya başlanmıştır.

Sağlığı Geliştiren Belediye (SAGEB) kapsamında Müdürlüğümüz Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi tarafından İlimizde bulunan Belediyelerle görüşülerek Programın tanıtımı yapıldı. Görüşülen Belediyelerden Bulancak Belediyesi yaptığı çalışmalarla “Sağlığı Geliştiren Belediye” Sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Bulancak Belediyesi Bulaski personeli ile Müdürlüğümüz Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Biriminin Aralık 2022 den beri süren görüşme ve planlamaları sonucunda aşağıdaki çalışmalar tamamlanmıştır;

  • Belediye Çalışanlarının Bulancak İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli diyetisyen tarafından boy, kilo, bel çevresi, kalça çevresi gibi antropometrik ölçümleri yapılarak BKI hesaplamaları yapıldı, önerilerde bulunul ve gerekli yönlendirmeler yapıldı.
  • Millet Bahçesi içerisinde bisiklet yolu yapıldı, sahilde de bisiklet yolu planlanmakta.
  • Yaya yollarının ışıklandırılması tamamlandı, kaldırımlar genişletilerek ve kalıcı ve geçici (su birikintisi, çöp kutuları, direk vb.)engeller kaldırılarak bebek puseti sürmeye ve yürümeye uygun hale getirildi.
  • Caddelerde ağaçlandırmalar artırıldı.
  • Şehirde yeşil alan ve çocuk parklar artırılmak, tasarımı yapılırken erişkinlerin fiziksel aktivite yapmalarına yönelik düzenlemeler yapılmıştır. Ayrıca otopark alan ve kapasiteleri artırılmakta ve yer altı otoparkları oluşturularak yaya dolaşımı desteklenmektedir.
  • Çocuk parklarında ve yeşil alanlarda tütün kullanımının önlenmesine yönelik “Tütün İçilmez” uyarıları asıldı.
  • Belediyeye ait led ekranlarda sağlıklı beslenmeyi ve fiziksel aktiviteyi özendirici görüntüler ile tütün ve madde bağımlılığı konularında bilgilendirici afişler paylaşıldı.
  • “Şehir Sağlık Profili” oluşturulup basımı yapıldı.

Bu ve benzeri çalışmaların ardından Müdürlüğümüz denetim ekiplerince yapılan denetimlerin ardından yeterli puanı alarak Bulancak Belediyesi “Sağlığı Geliştiren Belediye” sertifikası almaya hak kazanmıştır.

 

 

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.