Yayınlanma:

SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN? “ÖĞRETMENİME DOKUNMA”

EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ!

EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ!

Değerli Öğretmenlerimiz,

Kıymetli Eğitim Çalışanları,

Basın Mensubu Arkadaşlarımız,

Kıymetli Bulancak Halkı,

Son günlerde Türkiye genelinde eğitim çalışanlarına şiddetin arttığını kaygıyla ve üzüntüyle takip ediyoruz. Diyarbakır’da, Şanlıurfa’da, Alanya’da, Bursa’da daha birçok yerde ve en son 27 Nisan Perşembe günü ilçemizde eğitim çalışanları şiddete uğramıştır.

Şu bilinmelidir ki: Öğretmenine saygı göstermeyip şiddet uygulayan toplumlar öğretmene değil kendi geleceklerine saldırı düzenlemişlerdir. Eğitim çalışanlarına, öğretmenlere şiddeti asla kabul etmiyoruz.

Eğitim seviyesindeki gerileme, eğitimdeki başıbozukluk, görünür cehalet, yöneticilerin sorunları çözme yeteneğinden yoksun oluşu; velilerin öğretmenlerden hesap sorma cüretkârlığını ortaya çıkarmış, bu durum ülkemizde kaygı verici boyutlara ulaşmıştır.

Şiddet uygulayan kişilerin “cezasızlık politikaları” ile korunmaları; bu kişileri cesaretlendirmektedir. Sağlıkta, eğitim ve benzeri iş kollarında sık sık yaşadığımız bu şiddet olaylarının menfur olaylar olarak değerlendirilmesi doğru değildir.

Şiddeti    “fizikî olarak darp edilmek” olarak düşünmek de son derece sakıncalıdır. Bu düşünce fizikî şiddet dışındaki olayları kabul etmek, onaylamak anlamına gelir. Şiddet sadece fizikî şiddet olarak karşımıza çıkmaz. Bir gün velinin okul basması, bir gün eğitim çalışanlarına hakareti, başka bir gün tehdit etmesi, eğitim ortamında huzuru bozmak da öğretmenlerin sıklıkla karşılaştığı şiddet hadisesidir.

Öğretmenlere yapılan saldırıların “şiddet” sayılması için öğretmenlerimizin fizikî olarak darp edilmesi, yaralanması, bıçaklanması, öldürülmesi mi gerekiyor? Öğretmene ağza alınmayacak küfür, hakaret, tehdit, masa sandalye yumruklamak şiddet değil de nedir?

Kafası bozulan veli elini kolunu sallaya sallaya okul basacak, yönetici ve öğretmenlere iş tarif edecek, “Şerefsizsin” diyecek, hakaret edecek, masa yumruklayacak, bütün bunlar yetmeyecek, “olay anında üst yetkiliyi telefonla arayıp” öğretmen ve yöneticilere “sen benim kim olduğumu biliyor musun?” gösterisi yaparak aba altından sopa göstermeye kalkacak! Bütün bunlardan sonra hiçbir yaptırım uygulanmayacak, ifadesi dahi alınmayacak öyle mi? Kabul etmiyoruz!

Ülkede doktor dövme rahatlığına kavuşmanın gurur abidesi olarak dikilmesinden sonra “öğretmen dövme rahatlığına kavuşmanın “ gurur kaynağı haline gelmesini istemiyoruz. Kamu düzenini bozan, okul ortamında kaos/arbede yaratan, tehdit, hakaret dili kullanan kişilere caydırıcı yaptırımlar uygulanmasını istiyoruz.

27 Nisan Perşembe günü Bahçelievler Şehit Mehmet Bayar Anadolu Lisemizde öğrenci velisi, okulu basmış, müdür yardımcılarını ve öğretmenleri tehdit etmiş, müdür yardımcılarına hakaret etmiş, masa yumruklamış, eğitim çalışanlarına “şerefsizlik” ithamında bulunmuş, eğitim ortamında, kamusal alanda gerginlik ve kargaşa yaratmış, eğitim ortamının ve eğitim çalışanlarının huzurunu bozmuştur. Ayrıca bütün bu olaylar eğitim çalışanlarının ve öğrencilerin gözü önünde olmuş, olayın tehlikeli boyutlara varmaması için öğretmenler tarafından polis çağrılmıştır. Bu tür olaylar öğretmenlerimizin tedirginliğini artırır, moral motivasyonunu düşürür, Bulancak’ın eğitim ilerleyişini zayıflatır.

 

Bulancak’ta Eğitim Sen ve Hürriyetçi Eğitim Sen olarak eğitim çalışanlarına ve öğretmenlerimize yönelik her türlü şiddeti KINIYORUZ! Eğitim çalışanlarının sesiyiz, öğretmenlerimizin ve yöneticilerimizin yanındayız.

Bu olay Bulancak’ta gerçekleştikten bir gün sonra

28 Nisan’da Diyarbakır Rıdvan Süer Ortaokulunda müdür yardımcısı, okula gelen öğrenci velisi tarafından darp edildi.

2 Mayıs’ta Şanlıurfa TOKİ Şehit Mehmet Uyar İlkokulunda çalışan eğitim emekçisi arkadaşımız veli tarafından bıçaklandı.

5 Mayıs’ta Bursa Karacabey’de bir veli, ana sınıfında eğitim gören kızının sınıf öğretmeni tarafından saçının çekildiği iddiasıyla müdür yardımcısını silahla vurdu.

 

Öğretmene şiddet tüm yurtta kendini göstermekte, ilçemizde de şiddetin ayak seslerini duymaktayız. Bugün burada öğretmene şiddete “Hayır!” demez, eğitimde şiddet konusunda duyarlı olmazsak, caydırıcı yaptırımlar getirmezsek eğitim çalışanlarına şiddetin önünü kesemeyiz. Basında bir öğretmen dövüldü, müdür yardımcısı bıçaklandı, öğrenci velisi okulu bastı şeklinde haberleri okumaya devam ederiz.  Bu şekilde kaybeden tüm toplum olur. Çocuklarımızın ışığı öğretmenlerimize, geleceğimize sahip çıkıyor, eğitim çalışanlarına şiddete “Hayır!” diyoruz. Geleceğimizi şekillendiren eğitimcilerimize yönelik şiddeti engelleyemezsek toplumun hiçbir kesiminde şiddeti engelleyemeyiz.

Şiddet öğretmenlerin okullarda can güvenliğini tehlikeye atmakta,  çalışma motivasyonlarını olumsuz etkilemekte ve artan ekonomik baskıların da etkisiyle öğretmenlerimiz ciddi bir tükenmişlik yaşamaktadır. Bizler öğretmenler olarak “Bugün okulu hangi veli basacak?” tedirginliği yaşamadan sadece sınıflarda öğrencilerimizle birlikte olmak istiyoruz.

Aşağıda sıraladığımız maddelerin yetkililerce ve toplum tarafından, hep birlikte hayata geçirilmesini istiyoruz:

  • İlçe millî eğitim müdürü şiddeti kınadığını, öğretmenlerine sahip çıktığını göstermeli ve kamuoyuna açıklama yapmalıdır.
  • Okul yöneticilerimiz eğitim çalışanlarına sahip çıkmalı, öğretmenlerimize destek olmalıdır.
  • Eğitimde şiddetin önlenmesi için tüm kamu ve sivil toplu kuruluşlarıyla birlikte farkındalık çalışması yapılmalıdır.
  • Öğretmenin saygınlığı ve dokunulmazlığı korunmalıdır.
  • İlçemizde risk seviyesi yüksek olan okullara öncelikli olarak güvenlik görevlisi verilmelidir.
  • Risk seviyesi yüksek okulların bulunduğu yerlerde güvenlik görevlileri etkin hale getirilmelidir.
  • Adı Öğretmenlik Meslek Kanunu olan fakat içinde öğretmenlere şiddetin önlenmesine yönelik hiçbir madde bulunmayan meslek kanunu acilen revize edilmeli ve şiddetin önlenmesi için caydırıcı maddeler konulmalıdır.

 

Bizler sendikalar olarak bu olayın takipçisiyiz, eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti kabul etmiyoruz. Yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve Bulancak eğitim camiasına geçmiş olsun dileklerimizi yineliyoruz.  Bu konuyla ilgili her türlü yasal girişimi başlatacak ve şiddet mağduru arkadaşlarımıza her türlü hukukî desteği sağlayacağız.

Öğretmenime dokunma!

11 Mayıs 2023, Bulancak

Eğitim-Sen ve Hürriyetçi Eğitim Sen sendikaları olarak

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.