Ahmet Rüştü Kurt: Cumhurbaşkanı Kendisi Seçim Kararı Alırsa Yeniden Aday Olamaz

BULANCAKHABER 18 Ocak 2023 19:46 Ahmet Rüştü Kurt: Cumhurbaşkanı Kendisi Seçim Kararı Alırsa Yeniden Aday Olama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yapılan Ak Parti grup toplantısında seçim tarihini 14 Mayıs olarak..

Ahmet Rüştü Kurt: Cumhurbaşkanı Kendisi Seçim Kararı Alırsa Yeniden Aday Olamaz
Yayınlanma: Güncelleme: 459 views

Ahmet Rüştü Kurt: Cumhurbaşkanı Kendisi Seçim Kararı Alırsa Yeniden Aday Olama

Ahmet Rüştü Kurt: Cumhurbaşkanı Kendisi Seçim Kararı Alırsa Yeniden Aday Olamaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yapılan Ak Parti grup toplantısında seçim tarihini 14 Mayıs olarak işaret etmesinin ardından eski Giresun Milletvekili Ahmet Rüştü Kurt Cumhurbaşkanı’nın seçim kararı alması durumunda yeniden aday olamayacağını açıkladı.

Ak Parti Grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sözü de kararı da geleceğini de tayin hakkını da milletimize bırakmak istemeyen vesayet heveslilerine rağmen Türkiye Yüzyılı’nı başlatacağız. Rahmetli Menderes 14 Mayıs 1950’de ‘Yeter söz milletin’ demiş ve sandıktan büyük bir zaferle çıkmıştı. Milletimiz 73 yıl sonra bir kez daha aynı gün 6’lı Masa diyerek karşımıza çıkan darbe şakşakçılarına ‘Yeter’ diyecektir.” diyerek 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin tarihini 14 mayıs olarak işaret etti.

Sosyal Medya üzerinde yayın yapan Bulancak Haber TV’de Çarşamba günleri Gazeteci Mehmet Yaşar ve Eğitimci Necdet Dervişoğlu’nun yaptığı programa konuk olan 18. Dönem Giresun Milletvekili Avukat Ahmet Rüştü Kurt, Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesi kararını kendisinin alması durumunda anayasanın 116. maddesi gereğince yeniden aday olamayacağını belirtti.

Kurt “Anayasanın 116. Maddesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğuyla ya da Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır. Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir.’ deniyor. Burada kritik bir durum var. 2013 ve 2018 iki kez seçilen Cumhurbaşkanı ancak TBMM seçimlerin yenilenmesi kararı alırsa aday olabiliyor. Bu ne demek TBMM dışında seçimlerin yenilenmesi kararı alınırsa Cumhurbaşkanı 3. Kez aday olamaz.” dedi.

Necdet Dervişoğlu’nun diyelim ki böyle bir durum gerçekleşir, Recep Tayyip Erdoğan yeniden aday olursa bu süreç YSK’ya mı gider? sorusu üzerine Kurt “YSK adaylığın uygun olup olmadığına resen karar verir, vermek de durumundadır. Yüksek seçim kurulu adayları inceleyip yasaya aykırı bir durum olup olmadığına karar verir ve bunu ilgili partilere bildirir. Eğer Cumhurbaşkanı yeniden aday olursa YSK Anayasa’nın 116. Maddesine göre sizin aday olmanız mümkün değil demek zorunda. Eğer YSK bu yasaya göre Erdoğan’ın aday olabileceğine karar verirse hukuk cinayeti işler, anayasayı ortadan kaldırır.” dedi.

Dervişoğlu’nun TBMM Başkanı Şentop’un “Nisan 2018’de yeni bir madde yürürlüğe geldi. O madde ‘İki kez seçilebilir’ diyor. O maddeye göre bir kez seçildi. İki defa seçilmeyi yeniden yürürlüğe koymuş. Bu hükmün yenilenmesi bütün vatandaşlara olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanı’na da tekrar aday olma ve seçilme hakkını iki kez tanımıştır.” sözünü hatırlatması üzerine Kurt, “Konu ile ilgili Ak Partili hukukçuların ve bazı yorumcuların verdiği beyanları görünce acaba ben yanlış bir fakülte mi bitirdim diyorum. O zaman bize hukuk dersi veren hocalarımız başka bir hukuk mu öğretti. Anayasa açık, bu kanuna göre sayın Recep Erdoğan aday olacağını öne sürmenin izahı yok. Burada şunu izah etmek gerekiyor. Eğer meclis seçime karar verirse cumhurbaşkanının görev süresini kısaltıyor ki bu durumda Cumhurbaşkanı yeniden aday olabilir. Ancak kendisi seçime giderse bu yasaya göre 3. kez aday olamıyor.” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.