GEZMİŞ: “DAYANIŞMA DUYGUSUNU UZUN SÜRE DİRİ TUTMALIYIZ”

CHP Giresun Milletvekili aday adayı Elvan Işık Gezmiş, deprem travmasını aşmak için toplumsal dayanışma çağrısı yaptı.

GEZMİŞ: “DAYANIŞMA DUYGUSUNU UZUN SÜRE DİRİ TUTMALIYIZ”
Yayınlanma: Güncelleme: 430 views

42. Bölge Eczacılar Odası üyesi eczacılarla birlikte deprem bölgelerinde gönüllü olarak görev yapan CHP Giresun Milletvekili aday adayı Eczacı Elvan Işık Gezmiş, Depremzedelerin barınma, beslenme başta olmak üzere pek çok şeye ihtiyaçları var. Ama en önemlisi deprem travmasını aşmaları ve yaşama yeniden tutunmaları gerekiyor. Bu çok ciddi bir sorun dedi.

 

 

“TRAVMA HALİ VAR”

Gezmiş, yaptığı yazılı açıklamada bölgede kaldıkları süre içinde Malatya’da sahra çadırı eczanesinde ve köylerde hizmet verdiklerini, depremzedelerin sağlıklarına kavuşmalarına katkı sunduklarını söyledi. Bir sosyolog olarak bu süre içinde gözlemlerde bulunduğunu söyleyen Elvan Işık Gezmiş, açıklamasında deprem travmasına dikkat çekti. Gezmiş, “Depremzedelerimizin tümünde, özellikle çocuklar ve kadınlarda; korku, kuşku, kaygı, endişe, güvensizlik duygularının yarattığı bir travma hali var. Yakınlarını kaybetmenin acısı var. Bunun için elbette psikiyatri bilimine, psikolojilerini rehabilite edici programlı çalışmalara ihtiyaç var. Bu olumsuz ruh halinin kalıcı hale gelmemesi için acil olarak ilgili kurum ve kuruluşların bölgeye seferber edilmesi şart” dedi.

 

 

 

“BU ZOR GÜNLERİ HEP BİRLİKTE AŞACAĞIZ”

Depremin sadece deprem illerini ve bir bölgeyi değil, ülkemizin tümünü etkilediğini vurgulayan Gezmiş, bu etkilerin de ancak dayanışma ile aşılacağını belirterek, şunları söyledi: “Yurttaşlarımız tam bir seferberlik içinde depremzedelerin yardımına koştu, koşuyor. Tüm dünya Türkiye için tek yürek olmuş durumda. Bu iyilik duygusunun, dayanışma ruhunun kaybolmaması ve aslına bakarsanız çok uzun bir süre daha diri tutulması gerekiyor. Özellikle siyasetçilerin ve yöneticilerin; ayrışmayı, ötekileştirmeyi, kutuplaşmayı bırakmaları bunun yerine daha birleştirici sevgi, saygı dili kullanmaları gerekiyor. Bu zor günleri ancak böyle aşabiliriz. Hayatın normale dönmesi için herkes üzerine düşen görevi sorumlulukla yerine getirmeli. Depremin toplumumuz üstündeki enkazını inşallah hep birlikte kaldıracağız. Kısa bir süre sonra seçimler de yapılacak ve dilerim yepyeni bir devlet yönetme anlayışının iktidarıyla depremzedelerimize sahip çıkacağız. Depremin yarattığı ekonomik, sosyal, siyasal sorunlarımızı kısa sürede çözerek ülkemizi esenliğe kavuşturacağız.”

 

CHP Milletvekili aday adayı Sosyolog-Eczacı Elvan Işık Gezmiş, deprem bölgesine ilişkin gözlem, tespit ve taleplerini partisinin yetkili organlarına da bir rapor olarak ileteceğini sözlerine ekledi.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.