GİRESUN’DA SAĞLIKTA BİR İLK DAHA: KORNEA NAKLİ

Giresun’da bir ilk olan kornea nakli ameliyatları başarıyla gerçekleştirildi.

GİRESUN’DA SAĞLIKTA BİR İLK DAHA: KORNEA NAKLİ
Yayınlanma: Güncelleme: 165 views

22 Aralık 2023 tarihinde biri delici göz travması sonrası, diğeri de uzun zaman önce geçirdiği katarakt ameliyatı sonrası görme kaybı gelişen ve uzun süredir nakil bekleyen 2 hastaya Giresunlu göz hekimi Doç. Dr. Şafak Korkmaz ve asistanı Arş. Gör. Dr. Funda Yılmaz’ın öncülüğündeki ekip tarafından Giresun’da bir ilk olan kornea nakli ameliyatları başarıyla gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Şafak Korkmaz tarafından yapılan açıklamada önceki yıllarda kornea nakli olması gereken hastaların Ankara veya İstanbul’ daki hastanelere sevk edildiğini ancak bundan sonra sadece Giresun değil Karadenizdeki çevre illerden hastaların da Giresun’da tedavi edilebileceğini ve Giresun’un bir sevk merkezi haline geleceğini söyledi. Doç. Dr. Şafak Korkmaz hastalardan birine kornea nakliyle beraber Yamane tekniği ile yapay göz içi lensi de implante edildiğini belirterek eş zamanlı yapılan bu iki ameliyatın ülkemizde ve dünyada sayılı merkezlerde yapılabildiğini belirtti.

Doç. Dr. Şafak Korkmaz bu imkanın memleketi  Giresun’da hemşerilerine sunulmasında desteklerini esirgemeyen başta üniversitemizin kıymetli rektörü Sayın Prof. Dr. Yılmaz Can, Sayın dekanımız Prof. Dr. Erdal Ağar, Sayın İl sağlık müdürümüz Doç. Dr. Muhammet Bulut ve tüm yöneticilere teşekkürü borç bildiğini söyledi.

Doç. Dr. Şafak Korkmaz ayrıca Giresun’da sağlık hizmetleri açısından gözle görülür ilerlemeye öncülük eden, Giresun’u adeta kendi memleketi gibi benimseyip emek veren, şehrimizi bir nakil merkezi haline getiren vizyonu için değerli İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Muhammet Bulut’a desteklerinden ötürü ayrıca teşekkür ettiğini, bu ve benzeri sağlık hizmetlerin yürütülmesinde katkısının ve desteğinin büyük olduğunu belirtti.

Açıklamanın devamında cerrahinin bir ekip işi olduğunu ve hastaların preoperatif değerlendirmelerinde ve hazırlıklarında emeği geçen asistan Dr. Mehmet Ünsal ve tıbbi sekreteri Ferhat Köksal’a, kıymetli ameliyathane hemşireleri Fatih Mutlu ve Dilek Özdemir’e, ameliyatı cerrahi için konforlu hale getiren çalışkan anestezi doktoru Çiğdem Bozkurt’a ve anestezi teknikeri Hanife Pınar’a, değerli ameliyathane personeli Yener Bayram’a ve hastanemiz doku ve organ nakli sorumlu hekimi Azime Bulut’a da  emek ve özverilerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür etti.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.