GİRESUN’UN ÇATISINA KIŞ TIRMANIŞI

Misyonumuza uygun olarak acil durum ve afetler ile ilgili eğitimlerimize devam edeceğiz.

GİRESUN’UN ÇATISINA KIŞ TIRMANIŞI
Yayınlanma: Güncelleme: 177 views

ATAK Doğa ve Arama Kurtarma Derneği üyeleri 3107 metrelik irtifada bulunan Karagöl Dağı zirvesine, kış tırmanışı gerçekleştirdi. Giresun’un ilk ve tek yerel arama kurtarma derneği bünyesinde kurulan ATAK Doğa ve Tırmanış Spor Kulübü birimi ilk faaliyetini Giresun’un zirvesinde gerçekleştirdi.

24.01.2024 tarihinde Giresun Aksu Köyü’nden başlayan tırmanış, zirveye ulaştıktan sonra 25.01.2024 tarihinde sona erdi.

ATAK Doğa ve Arama Kurtarma Derneği Başkanı Mete Durmuş ” Derneğimiz arama kurtarma ve doğa sporlarına ilgi duyan gönüllülerden oluşmaktadır. Giresun’un zirvesi olan 3107 metre yükseklikteki Karagöl Dağı’na bir kış tırmanışı gerçekleştirmek istedik. Alanlarında uzman olan Cemre Demiröz, Levent Sevinç, Özcan Turan üyelerimizle zirve için gerekli hazırlıkları yapıp yola çıktık. Birinci amacımız Giresun Dağları’nı kış turizmine kazandırmak ve diğer bölgelerden gelecek olan dağcılara tanıtmaktı. Doğal güzellikleri ile, buzul gölleri ile Giresun’a doğa tutkunları çekmek, burada bir turizm potansiyeli oluşturmaktı. Bu amacımızı TDF lisanslı, deneyimli dağcı gönüllümüz Cemre Demiröz’ün önderliğinde gerçekleştirdik. Zor hava koşullarında, -20 derecede, kış tırmanışını gerçekleştirdik. Harita üzerinde gerekli işaretlemeleri yaparak bizden sonra gelecek olan ekipler için kolaylık sağladık.

Bu tırmanıştaki ikinci hedefimiz ise dağ koşullarında yaşanabilecek bir kazaya müdahale etme kapasitemizi ölçmekti. İki gün süren etkinliğimiz ve kış şartlarında hayatı idame etme eğitimi; ATAKDAK’ın deneyim, üye ve ekipman bakımından hazır olduğunu gösterdi. Misyonumuza uygun olarak acil durum ve afetler ile ilgili eğitimlerimize devam edeceğiz.”dedi.

Giresun’un buzul gölleri ile meşhur Karagöl Dağı’na güneydoğu rotasından yapılan ilk kış tırmanışı ATAK Doğa ve Arama Kurtarma Derneği gönüllüleri tarafından yapıldı. Daha önce Ordu sınırı tarafından telsiz rölesi bakımı amaçlı tırmanış gerçekleştirilmişti.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.