HASTANEMİZDE GERONTOLOG SÜMEYYE ŞAHİN GÖREVE BAŞLAMIŞTIR

Gerontoloji, yaşlanma ve yaşlılık bilimidir. Yaşlılık sürecinin fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal yönlerini inceler. Yaşam kalitesini artırmada ve yaşlılıkla başa çıkma becerilerinde yardımcı olmayı hedefler. Gerontolog; yaşlanma ve yaşlılık uzmanıdır…

HASTANEMİZDE GERONTOLOG SÜMEYYE ŞAHİN GÖREVE BAŞLAMIŞTIR
Yayınlanma: Güncelleme: 529 views

Gerontoloji, yaşlanma ve yaşlılık bilimidir. Yaşlılık sürecinin fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal yönlerini inceler. Yaşam kalitesini artırmada ve yaşlılıkla başa çıkma becerilerinde yardımcı olmayı hedefler.

Gerontolog; yaşlanma ve yaşlılık uzmanıdır. Yaşlı hasta ve bu hastaların yakınlarını, bakım veren bireyi merkeze alarak tedavi hedeflerini ve planlamasını belirler. hekim ve hasta arasında destekleyici ve koordine edici rolü üstlenmektedir. Yaşlı hastalarda ancak disiplinler arası ekip çalışmasıyla yaşlanma ve yaşlılıkla bağlantılı sağlık durumları çözümlenebilir.

Yaşlılıktan kaynaklanan hastalıkların ve bakım ihtiyacının uygun bir şekilde karşılanabilmesini geriatrik ve gerontolojik hizmetlerin koordinasyonunu diğer meslek gruplarıyla işbirliği yaparak sağlanmaktadır.

Gerontolog yaşlı hasta ve yakınlarına uygun yeni hizmet modellerinin tasarım sürecini planlar, takip eder ve ilgili birimlerle koordinasyonunu sağlar. Bireylere yaşlılık üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Yaşlı hastaların; günlük yaşam aktivitelerini, yaşam kalitesini, kognitif fonksiyonlarını, duygu durumlarını, beslenme durumunu, denge ve yürüyüş durumunu, uyku durumunu, sosyal ilişkilerini ve ve kullandığı ilaçları ayrıntılı gerontolojik değerlendirme kapsamında değerlendirilir. Hem yaşlılık dönemini hem de yaşlanma sürecini inceler. Tüm bunları gözlemsel olarak bir takım testler aracılığıyla yapar. Bilgiyi yaşlı hastanın kendisinden ve bakım vereninden toplamaktadır.

Hastanemizde gerontoloji hizmeti, ilgili hekimin yönlendirmesiyle gerontoloji hizmetinden yararlanabilirler.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.