TAŞBAŞI PARKINA BİTİŞİK YAPILAN BARAKAYA TEPKİ

Başkan Karaibrahimoğlu“”90 yıllık tarihe sahip Taşbaşı parkına her ne kadar ulaşımı zorluğu nedeniyle ilgi azalmış olsa da böylesine önemli bir turizm değerinin kaderine terk edilmiş halde tutulması üzüntü verici.

TAŞBAŞI PARKINA BİTİŞİK YAPILAN BARAKAYA TEPKİ
Yayınlanma: Güncelleme: 135 views

Giresun Belediyesi’ne ait olan kiralama yöntemiyle işletilen Giresun’un tarihi mekanlarından Taşbaşı Parkı, atıl durumda bekletiliyor. Bunu fırsat bilen liman işleticisi firma parkın önüne ucube görünümlü baraka benzeri bir bina dikti. Parkın duvarının dibine yapılan yapının  parkın denize doğru olan görüntüsünü tamamen kapatması ve görüntü kirliliğine neden oluyor.  Binanın ruhsatı olmadan yapıldığı iddia edilirken, başta Giresun Belediyesi olmak üzere ilgililerin sessiz kalması dikkat çekiyor.

 

 

Bu konuda görüşlerini açıklayan Giresun Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Nafiz Uğur Karaibrahimoğlu, yetkilileri göreve çağırdı. Karaibrahmoğlu, yaptığı açıklamada,şunları söyledi: “Taşbaşı Parkı’nın bu atıl hali geceleri asayiş sorunlarını da ortaya çıkarmaya başlamış ve Giresunlular parktan daha da uzaklaşmıştır.  Bu olumsuzluklar devam ederken liman işletmesini üstlenen firma parkın Kuzeybatı cephesine bitişik bir bina yapmış ve hem bina hem çatısı yükseklik olarak parkın görüş alanını kısıtlamıştır. Yapı tarihi dokuya uygun olmadığı için aynı zamanda görüntü kirliliği de oluşturmuştur.  Taşbaşı parkı ve bulunduğu alan SİT alanı ve koruma altında. Burası Giresun’un tarihi ile özdeşleşmiş bir yer. En eski yerleşkelerinden biri. Bir turizm değeri olarak korunması, tanıtılması ve ilin turizmine katkıda bulunması gerekiyor Burada asıl sorulması gereken soru; belediyeden gerekli izinlerin alınıp alınmadığı,  tarihi bir mekan olduğu için liman içinde kalıyor olsa bile Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün dolayısıyla Anıtlar Kurulu’nun bilgisinin olup olmadığıdır. Bu konuyla ilgili sayın valimiz başta olmak üzere İl Kültür Müdürlüğü ve Giresun Belediyesinin gerekli hassasiyeti göstereceğini düşünüyoruz ve taşbaşı parkının eski günlerine dönmesini bekliyoruz” .

 

 

Başkan Karaibrahimoğlu“”90 yıllık tarihe sahip Taşbaşı parkına her ne kadar ulaşımı zorluğu nedeniyle ilgi azalmış olsa da yazlık sinemadan tiyatro ve konserlere kadar bu parkın hayatımızda ve hatıralarımızdaki yeri çok büyüktür. Böylesine önemli bir turizm değerinin kaderine terk edilmiş halde tutulması üzüntü verici. Herkesin anılarında bir yer tutan, ilimizin sosyal yaşamında uzun bir dönem etkili olan parkın alanında bir düzenleme yapılması ve eski günlerine kavuşturulmasını bekliyoruz” dedi.

 

 

Uğur Karaibrahimoğlu, “Limanı işleten firmanın fiziki alan ihtiyacı olduğu için böyle bir bina yapması kabul edilebilir ancak yapılan bina ve çatısı tarihi parka uyum sağlamalı ve aynı zamanda da parkın görüş alanını kısıtlamamalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.