VALİMİZ SERDENGEÇTİ; 2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI.

Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti, 11 Eylül Pazartesi günü Çotanak İlkokulunda gerçekleştirilen 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. 2023–2024 Eğitim Öğretim Yılı’nda il genelinde; toplam 368 okulda, 6 bin 110 öğretmen..

VALİMİZ SERDENGEÇTİ; 2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI.
Yayınlanma: Güncelleme: 186 views

Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti, 11 Eylül Pazartesi günü Çotanak İlkokulunda gerçekleştirilen 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni’ne katıldı.

2023–2024 Eğitim Öğretim Yılı’nda il genelinde; toplam 368 okulda, 6 bin 110 öğretmen ve 71 bin 836 öğrenci için ilk ders zili çaldı.

Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ve İlköğretim Haftası etkinlikleri kapsamında, Giresun Merkez Çotanak İlkokulunda 11 Eylül Pazartesi günü saat 10.00’da tören düzenlendi.

Vali Serdengeçti, Giresun Milletvekili Ertuğrul Gazi Konal, Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Bülent Çiftçi, Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, il protokolü, okul idarecileri, öğrenci ve velilerin katıldığı tören; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Yusuf Tekin’in mesajının okunmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler, müzikli gösteriler ve halk oyunları gösterileri sunuldu.

TÜRKİYE YÜZYILINI EĞİTİMİN YÜZYILI OLARAK TAÇLANDIRMAK İÇİN ÜSTÜN ÇABA GÖSTERECEĞİZ.

Törende bir konuşma yapan Vali Serdengeçti, yeni eğitim öğretim yılının başta çocuklar, veliler, öğretmenler ve milli eğitim camiası olmak üzere tüm milletimize hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, “Öncelikle çocuk sesleriyle dolu bu güzel programda sizlerle bir arada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade ederek hepinize hoş geldiniz diyorum…

Yeni dönemin başta çocuklarımıza, velilerimize, öğretmenlerimize, milli eğitim camiamıza ve aziz milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor ve bu vesileyle bize geleceğimizi özgür bir şekilde şekillendirme imkânını sağlayan başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimiz ile kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Gazi’nin ‘Okul genç beyinlere, insanlığa saygıyı millet ve ülkeye sevgiyi bağımsızlık onurunu öğretir.’ sözünden hareketle evlatlarımızı vatanına, bayrağına, cumhuriyetine bağlı, milli ve manevi hasletlerine sahip çıkan, insani değerleri benimseyen bireyler olarak yetişmek bizlerin en büyük arzu ve görevi olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum…

Bu bilinçle milletimize karşı olan en büyük sorumluluğumuz olan eğitim ve öğretimde vazifemizi layıkıyla yerine getirirsek işte o zaman vicdanımız rahat bir şekilde elimizdeki bayrağı gelecek nesillere devredebiliriz.

Ezcümle Türkiye Yüzyılını Eğitimin Yüzyılı olarak taçlandırmak için elimizden ne geliyorsa bir fazlasını yapmak için üstün çaba göstereceğiz.” sözlerine yer verdi.

YARINLARIN PARLAYAN YILDIZLARI SİZLERE EMANET

Vali Serdengeçti, yapmış olduğu konuşmada öğretmenlerimize de değinerek, “Yarınların parlayan yıldızları sizlere emanet. Bütün çocuklarımızı kendi çocuklarınız gibi görüp; ülkemize, milletimize yararlı bireyler olarak yetiştirilmesinde sizlerin fedakârlıklarını takdirle karşılıyor ve bu kutsal görevinizde başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı

EĞİTİM BİR EKİP İŞİDİR VE BU EKİBİN EN ÖNEMLİ AYAĞI DA VELİDİR.

Konuşmasının devamında öğrenci velilerine de seslenen Vali Serdengeçti, “Yavrularımızın ilk eğitim gördüğü kurum aile; ilk eğiticileri de sizlersiniz. Bundan dolayı çocuklarımıza iyi bir örnek olmalı; gerekli sevgi, ilgi ve rehberliği göstermelisiniz. Bu da ancak okul-öğretmen-öğrenci üçgeninde sağlıklı bir iletişim kurarak mümkün olabilir. Eğitim bir ekip işidir bu ekibin en önemli ayağı velidir. Bu konuda sizlere çok güveniyoruz.” cümlelerine yer verdi.

GELECEĞİN ANAHTARI SİZLERİN ELİNDE

Vali Serdengeçti, konuşmasının son bölümünü öğrencilere ayırarak, “Yaşadığınız heyecan ve coşkuyu tüm kalbimle paylaşıyorum. Birazdan oturacağınız sıralar hayatınızın belki de en önemli anlarına şahitlik edecek.

Merakınız ne kadar büyükse bilginiz o kadar derin olacak. Bunun için soru sormaktan, sorgulamaktan asla çekinmeyin, daima hedeflerinizin peşinden koşun.

Öğretmenlerinize saygıyı hiçbir zaman elden bırakmayın. Anne ve babalarınızı asla incitmeyin. Onların en değerli varlıklarınız olduğunu unutmayın.

Sizleri çok seviyoruz. Geleceğin anahtarı sizlerin elinde. Her zaman başarılarınızla gururlanacak, zorluklarda ise koşulsuz yanınızda olacağız. Rabbim yolunuzu ve bahtınızı açık eylesin.” sözlerini kullandı.

İLKÖĞRETİM HAFTASI’NI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM.

Sayın Valimiz, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve değerli velilerimizin İlköğretim Haftası’nı gönülden kutluyorum.

2023-2024 eğitim öğretim yılının ülkemize ve milletimize hayırlı olması temennilerimi yineliyor, siz değerli hazirunu sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla…”

Konuşmaların ardından Vali Serdengeçti ve beraberindekiler, sınıfları gezerek öğrencilere ders kitaplarını dağıttı ve onlarla bir süre sohbet etti.

2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı’nda Giresun genelinde; Okulöncesi eğitimde 9 bin 600, İlkokullarımızda 19 bin 161, Ortaokullarımızda 18 bin 746, Ortaöğretim kurumlarımızda ise 21 bin 090 öğrencimiz olmak üzere toplam da örgün eğitimde 68 bin 597 öğrenci eğitim-öğretim görecek.

Ayrıca; Açık Öğretim Ortaokulunda 313, Açık Öğretim Lisesinde 2 bin 926 öğrenci olmak üzere toplam 3 bin 239 Açık Öğretim Öğrencisi ile birlikte İlimiz genelinde toplam öğrenci sayısı 71 bin 836 olarak gerçekleşmesi öngörülüyor.

11 Eylül Pazartesi günü başlayan 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Birinci Dönemi 19 Ocak 2024 Cuma günü sona erecek.

Birinci dönem ara tatili 13-17 Kasım 2023’te, yarıyıl tatili 22 Ocak– 2 Şubat 2024’te yapılacak.

5 Şubat 2024 Pazartesi başlayacak ikinci dönem, 8- 12 Nisan 2024’te yapılacak ara tatilin ardından 14 Haziran 2024 Cuma günü sona erecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.