Yayınlanma:

GAZİ ŞAKİR ERGÜNEY ADI BULANCAK FEN LİSESİNDE YAŞATILACAK

30 ağustos 1953 yılında Giresun’un, Bulancak İlçesinin, Kızılot Mahallesinde doğdu.

Bulancak Kızılot Mahallesi’nde eğitimin önemi ve geleceğimizin evlatlarına faydalanması için Kıbrıs Gazisi Şakir Ergüney adına Bulancak Fen Lisesinde kütüphane oluşturularak adı verildi.

Ergüney ailesinin guru ve onur duyduğu bu günde ailesi ve sevenleri Gazi Şakir Ergüney ’in bu gününde kendisini yalnız bırakmadılar.

 

 

18 Mayıs Perşembe günü Bulancak Fen Lisesi’nde gerçekleştirilen törende ilçemizin sevilen ve Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Şahin Ergüney ’de sanatçı arkadaşı ve Dizi ve Sinema oyuncusu Ahmet Yenilmez ile birlikte açılışa katıldılar.

 

 

bulancakhaber.com.tr bu özel ve bir o kadar da guru dolu anları siz değerli takipçilerimiz adına kaydederek sizlere sunuyoruz.

Programa Bulancak Gaziler Derneği’nde katılarak Gazi Şakir Ergüney’ in yanında bulundular.

 

 

 

 

 

GAZİ ŞAKİR ERGÜNEY

 

30 ağustos 1953 yılında Giresun’un, Bulancak İlçesinin, Kızılot Mahallesinde doğdu.

Fatma ve Muharrem Ergüney’in Beş çocuğunun en büyüğüdür. Ailesinin İstanbul’a göç etmesinin nedeniyle okul yılları, Beykoz ve Kocaeli Derince’de geçmiştir.

Hayatın zorlu koşullarından dolayı, genç yaşta iş yaşamına atıldı.

1973 yılında askerlik görevi için önce Manisa acemi birliğine, ardından İskenderun’daki Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Değiştirme Birliğine katıldı. Buradaki özel eğitimin ardından, 650 kişilik Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı’na katıldı.

Kıbrıs Barış Hareketı öncesinde, EOKA’cı  Rum askeri saldırılarına, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı olarak kahramanca direndiler. Kıbrıs Barış Harekâtıyla birlikte savaşın sonuna kadar en ön safta savaştı. Onlarca kez ölümle burun buruna geldi. Savaşın kazanılmasının ardından 4 Kasım 1974 tarihinde terhis oldu.

1975 yılında girdiği Derince Shell tesislerinde, emekli olana dek çalıştı. Petrol İş’in iş yeri temsilcisi olarak sendikal mücadelenin içinde yer aldı.

1984 yılında Muharip Gazi Unvanı ve Gazi Madalyası ile onurlandırıldı.

Atatürk’ün ilkeleri ışığında, Gelecek nesillere daha yaşanılası bir çevre ve halkın sorunlarını her platforda dile getirmek için siyasal yaşamın içinde de yer alan Şakir Ergüney, Kütüphanenin açılış konuşmasında, düşüncelerini şu şekilde ifade etmiştir:

“Ülkesine, çevresine, ailesine ve kendine karşı sorumlu ve duyarlı olan herkes beni mutlu eder. Kütüphanemiz sayesinde, gençlerimize kendilerini geliştirme, sosyalleşme, kitap okuma alışkanlığı imkânını verebilirsek, Atatürk düşüncesiyle geleceğe yürüyen gençlerimizin yetişmesine bir nebze katkıda bulunabilmişsem, bu benim için yaşamdaki en büyük mutluluklarımdan biri olur.”

Hacer Ergüney’le evli ve iki erkek, bir kız çocuk sahibi olan Şakir Ergüney, Giresun ve Bulancak’tan hiç kopmadı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.